Μεγάλος Αριθμός Υποψηφίων Διδακτόρων και Μεταδιδακτόρων του Τμήματος Χημείας ΕΚΠΑ που έλαβε Υποτροφία από το ΕΛΙΔΕΚ και το ΙΚΥ

Με ιδιαίτερη χαρά και ικανοποίηση το Τμήμα Χημείας διαπιστώνει ότι ένας μεγάλος αριθμός υποψηφίων διδακτόρων του και μεταδιδακτόρων του διεκδίκησε με επιτυχία μέσα από ανταγωνιστικές διαδικασίες και έλαβε υποτροφίες είτε από το Ελληνικό Ίδρυμα Έρευνας και Καινοτομίας (ΕΛΙΔΕΚ) είτε από το Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών (ΙΚΥ).  Αξίζουν θερμά συγχαρητήρια σε όλους αυτούς, αλλά και σε όσους συμμετείχαν σε αυτή τη διαδικασία αλλά δεν κατέστη δυνατόν να χρηματοδοτηθούν στη φάση αυτή, αν και είχαν αξιόλογες επιδόσεις.

Η επιτυχία όλων αυτών των νέων επιστημόνων αποδεικνύει τα υψηλά τους προσόντα αλλά συγχρόνως και το υψηλό επίπεδο έρευνας που διεξάγεται στα Εργαστήρια του Τμήματος Χημείας. Σε περιστάσεις εξαιρετικά δύσκολες από οικονομικής άποψης, το Τμήμα Χημείας συνεχίζει να διεξάγει έρευνα υψηλής ποιότητας και να διατηρεί και να επεκτείνει τις εστίες αριστείας του. Η νεανική ορμητικότητα των υποψηφίων διδακτόρων και μεταδιδακτόρων σε συνδυασμό με τη γνώση και την εμπειρία των μελών ΔΕΠ είναι βέβαιο ότι μόνο επιτυχίες μπορεί να φέρει στο Τμήμα μας και στο Πανεπιστήμιό μας.

Σε όλους των υποψηφίους διδακτόρες και μεταδιδάκτορες που έλαβαν υποτροφία από το ΕΛΙΔΕΚ και το ΙΚΥ, ευχόμαστε θερμά συγχαρητήρια και καλή επιτυχία στο ερευνητικό τους έργο.

 

ΕΛΙΔΕΚ Υποψήφιοι διδάκτορες
  1. Aalizadeh Reza (Αναλυτική)
  2. Αδαμοπούλου Αργυρώ (Περιβάλλον)
  3. Βουτυρίτσα Έρρικα (Οργανική)
  4. Δαμάλας Δημήτρης (Αναλυτική) 
  5. Ζουγανέλλης Σταύρος (Βιομηχανική)
  6. Νέγκα Αλκμήνη (Βιομηχανική)
  7. Κουκουλάκης Κώστας (Αναλυτική)
  8. Κόλλια Ελένη (Τρόφιμα)
  9. Κούλης Γεώργιος (Αναλυτική) 
  10. Κυριακίδη Σοφία (Οργανική)
  11. Νίκα Αναστασία (Βιομηχανική)
  12. Παντελιά Άννα (Οργανική)
  13. Παπαδάκη Ευανθία (Οργανική)
  14. Πέππας Αναστάσιος (Ανόργανη)
  15. Τριανταφυλλίδη Ιερασία (Οργανική)
  16. Χριστακόπουλος Παναγιώτης (Βιομηχανική)

 

ΙΚΥ Υποψήφιοι διδάκτορες
  1.  Βουτυρίτσα Έρρικα (Οργανική)
  2. Μαυρέας Κωστής (Οργανική)
  3. Παντελιά Άννα (Οργανική)
  4. Σκανδάλης Αθανάσιος (Βιομηχανική)
  5. Σταθουράκη Μαλβίνα (Βιομηχανική)

 

ΙΚΥ Μεταδιδάκτορες
  1. Δασενάκη Μαριλένα (Αναλυτική)
  2. Ζαφειράκη Έρρικα (Περιβάλλον)
  3. Κόκκινος Χρήστος (Αναλυτική)
  4. Κόκοτου Μαρούλα (Οργανική)
  5. Μάρκου Αθηνά (Αναλυτική)
  6. Φερεντίνος Ελευθέριος (Ανόργανη)