Χορήγηση Υποτροφιών της Γαλλικής Κυβέρνησης

Ανακοινώνεται η χορήγηση υποτροφιών της Γαλλικής Κυβέρνησης για:

• μεταπτυχιακές σπουδές επιπέδου Μaster 2, ανεξαρτήτως επιστημονικού πεδίου
  • ορισμένα μεταπτυχιακά προγράμματα σπουδών Master 2 στον τομέα των ψηφιακών τεχνολογιών του πανεπιστημίου Nice-Sophia Antipolis, σε συνεργασία με το κέντρο ερευνών INRIA – Sophia Antipolis.

Οι υποτροφίες αυτές, διάρκειας 10 μηνών, περιλαμβάνουν μηνιαία τροφεία, εφάπαξ επίδομα σπουδών και πολλά άλλα προνόμια.

Επίσης, τρεις Ανώτατες Σχολές προσφέρουν μειωμένα δίδακτρα για συγκεκριμένα προγράμματα μεταπτυχιακών σπουδών:

• EURECOM, Ανώτατη Σχολή Μηχανικών στον τομέα των συστημάτων επικοινωνίας
  • IESEG  School of management
  • EDHEC  Business school

Οι επιλεχθέντες θα έχουν την ιδιότητα του υποτρόφου της Γαλλικής Κυβέρνησης και θα επωφεληθούν από τα προνόμια που αυτή προσφέρει. Προθεσμία υποβολής των αιτήσεων για τις υποτροφίες αυτές ορίζεται η 9η Μαΐου 2017. Ο κανονισμός του προγράμματος υποτροφιών και η προκήρυξη έχουν αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του Γαλλικού Ινστιτούτου Ελλάδος: