ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΜΕ ΘΕΜΑ “50 ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ, ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ, ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ”

Αξιότιμε Κύριε / Αξιότιμη Κυρία,
Θα ήταν ιδιαίτερη τιμή για το Εργαστήριο Χημείας Περιβάλλοντος του ΕΚΠΑ η παρουσία και συμμετοχή σας σε εκδήλωση προς τιμήν του Ομότιμου Καθηγητού του Τμήματος Χημείας και πρώτου Διευθυντού του Εργαστηρίου μας κου Μιχαήλ Σκούλλου με τίτλο:

«50 Χρόνια για το Πανεπιστήμιο, την Επιστήμη, το Περιβάλλον και την Κοινωνία»

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στην Αίθουσα Τελετών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, Πανεπιστημίου 30, στις 13 Δεκεμβρίου 2022 μεταξύ 18:00 και 20:30(*). Σας προσκαλούμε να συμμετάσχετε στην τιμητική αυτή εκδήλωση για τον Καθηγητή, κατά την οποία θα αναγγελθεί και η συγκρότηση τιμητικού τόμου, όπου καλείσθε εφόσον το επιθυμείτε να δηλώσετε την προθυμία σας να συνεισφέρετε με εργασία σας ώστε να περιληφθεί και το όνομά σας στην προσπάθεια αυτή. Αρκεί να υποβάλετε προκαταρκτικό τίτλο εργασίας σας με αντικείμενο που άπτεται της Περιβαλλοντικής Χημείας, Χημικής Ωκεανογραφίας, Εκπαίδευσης για την Αειφόρο Ανάπτυξη, Περιβαλλοντικής Πολιτικής ή και των λοιπών δραστηριοτήτων του τιμωμένου. Ο τιμητικός/αναμνηστικός τόμος εργασιών σχεδιάζεται να ολοκληρωθεί εντός του 2023 και θα αποτελέσει τη συνέχεια και την επισφράγιση της εκδήλωσης της 13ης Δεκεμβρίου.

Η εκδήλωση συνδιοργανώνεται με το Μεσογειακό Γραφείο Πληροφόρησης για το Περιβάλλον τον Πολιτισμό και την Αειφόρο Ανάπτυξη (ΜΙΟ‐ECSDE), την Παγκόσμια Σύμπραξη για το Νερό ‐ Μεσόγειος (GWP‐Med) και άλλους οργανισμούς του Δικτύου και Έδρας UNESCO για τη Διαχείριση και Εκπαίδευση για την Αειφόρο Ανάπτυξη στη Μεσόγειο. Ευχαριστούμε θερμά εκ των προτέρων και ελπίζουμε στη θετική σας ανταπόκριση.

Για τον καλύτερο προγραμματισμό της εκδήλωσης παρακαλούμε πολύ να συμπληρώσετε την online φόρμα που θα βρείτε στον παρακάτω σύνδεσμο:

Μετά το πέρας της εκδήλωσης θα ακολουθήσει δεξίωση.

Με εκτίμηση,
Εργαστήριο Χημείας Περιβάλλοντος
Τμήμα Χημείας, ΕΚΠΑ

Πληροφορίες: Σωτήρης Καραβόλτσος (skarav@chem.uoa.gr)

(*) Περισσότερες πληροφορίες για τη δομή και το πρόγραμμα της εκδήλωσης θα σας σταλούν στη συνέχεια.